Fotoreporterska relacja ze spotkania młodzieży polsko-niemieckiej w ramach Projektu „Rozrywkowe ABC-spotkanie młodych big-bandów” Szczecin 2015

opublikował: administrator

28.09.2015

W dniach 7-12 września 2015 gościliśmy młodzież z Gymnasium am Stadtpark w Krefeld w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz- 5 lecie spotkań artystycznych w ramach współpracy big-bandów. Doskonała atmosfera, wyrównany poziom gry obu zespołów, wzajemne koleżeńskie kontakty przyniosły dobre efekty i tym razem. Młodzież bawiła się świetnie, doceniając w szczególny sposób naszą gościnność i bardzo bogaty program spotkania. Przez cały tydzień sprzyjała nam również pogoda, dzięki temu mogliśmy zwiedzić najpiękniejsze miejsca miasta, popływać statkiem po porcie, uczestniczyć w historycznej lekcji w szczecińskich podziemiach. Ale najważniejsze były wspólne próby i koncerty. Jak zawsze okazało się, że muzyka to fantastyczne spoiwo narodów. Wymiana doświadczeń pedagogów, wspólne aranżacje i instrumentacje utworów, wzajemne zabiegi artystyczne o jak najwyższą jakość wykonawczą przyniosły świetny rezultat

Zagraliśmy trzy koncerty: Różanka w Parku Kasprowicza – 9 września, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia – 10 września, Dom Kultury Słowianin – 11 września.

Pilnie ćwiczcie i doskonalcie swoje umiejętności, bo już w marcu 2017 zespół Art Band pojedzie znów do Krefeld na doroczny koncert Gymnasium am Stadtpark Uerdingen.

:: zapraszamy do galerii...

początek strony...

Statut PSM I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie

opublikował: administrator

31.03.2015

ZARZĄDZENIE NR 75 /2015 Dyrektora PSM I stopnia w Szczecinie z dnia 12.06.2015 r. w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie

Statut Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie

początek strony...

Misja PSM I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie

opublikował: administrator

25.08.2012

  • Nasza Szkoła:
  • - kształci i wychowuje w zakresie edukacji artystycznej przyszłych profesjonalnych muzyków oraz świadomych odbiorców sztuki
  • - ucząc w systemie indywidualnej gry na instrumentach promuje wspólne muzykowanie w zespołach i chórze
  • - rozwija osobowość, wrażliwość estetyczną i otwartość społeczną
  • - uczy kreatywności, systematycznej pracy, odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole
  • - organizuje warsztaty i spotkania z mistrzami w dziedzinie muzyki
  • - umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami i uczniami szkół muzycznych w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym

:: koncepcja pracy szkoły na lata 2012 - 2015...

początek strony...

Muzyczne bajki grajki - edycja czwarta

opublikował: administrator

19.09.2015

W terminie 01.10.2015 - 15.12.2015 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczecinie zaprasza dzieci w wieku 5-11 lat na cykl audycji muzycznych.

01.10.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki – Grajki część III „Międzynarodowy Dzień Muzyki.”

19.10.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki – Grajki część IV „Poznajemy instrumenty perkusyjne”

12.11.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki – Grajki część V „Polska od morza do Tatr”

23.11.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki - Grajki część VI „ Bajeczne czary-mary”

09.12.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki-Grajki część VII „ Zimowe odgłosy”

15.12.2015 r. godz. 10:00 i 11:30 Muzyczne Bajki – Grajki część VIII „W świątecznym nastroju”

Projekt dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w naszej siedzibie przy al. Wojska Polskiego 115.

:: bliższe informacje o projekcie...

:: formularz zgłoszeniowy...

początek strony...

projekt MAŁY MOZART

opublikował: administrator

15.09.2015

Miło nam zaprosić na wznowienie zajęć pod hasłem Mały Mozart.

Pierwsze zajęcia odbędą się 02.10.201 (piątek) tylko dla dzieci kontynuujących zajęcia z zeszłego roku. Spotkania planowane są w piątki w godzinach 18.25-19.10 w sali 38.

Serdecznie zapraszamy

początek strony...

Piccolo Paganini – Nauka języka włoskiego dla uczniów PSM I st.

opublikował: administrator

11.09.2015

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego uruchamia II edycję programu innowacji pedagogicznej pn. „Piccolo Paganini – Nauka języka włoskiego dla uczniów PSM I st.”, w ramach Miejskiego Programu Wspierania Nauki Języków Obcych finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin.

Zajęcia dla naszych uczniów są bezpłatne. Program przeznaczony jest dla uczniów klas III, IV,V i VI cyklu 6 - letniego oraz III i IV cyklu 4 - letniego sekcji instrumentów smyczkowych i gitary (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara). Zajęcia odbywają się w wymiarze 1 jednostki lekcyjnej tygodniowo (45 minut).

Lekcje będą prowadzone przez panią Dorotę Jasińską, nauczycielkę gry na skrzypcach w naszej Szkole, posiadającą również kwalifikacje w zakresie nauczania języka włoskiego.

Według wstępnego planu zajęcia będą odbywać się w czwartki w godzinach 15.50-16.35 w sali nr 5. Zapisy prowadzone są w sekretariacie Szkoły, także telefonicznie.

Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 517 785 810. Ilość miejsc ograniczona.

początek strony...

Niezwykły koncert w Różance

opublikował: administrator

19.09.2015

Państwowa Szkła Muzyczna I stopnia w Szczecinie oraz Gymnasium am Stadtpark Uerdingen w Krefeld od 2010r. tworzą aktywizujące młodzież, artystyczne projekty, których ważnym celem jest promocja twórczości mlodych muzyków. Mija już pięć lat dobrej współpracy. Nasz mały jubileusz uczciliśmy koncertem.

9 września 2015 roku o godzinie 17.00 zaprosiliśmy wszystkich melomanów i sympatyków do Ogrodu Różanego w Parku Kasprowicza w Szczecinie, gdzie zagrały połączone siły dwóch szkół, a reprezentowały je: Zespół Art Band Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Orkiestra Dęta Gymnasium am Stadtpark Uerdingen. Dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy na następne koncerty

początek strony...

Nie-Zwykły Plakat!

opublikował: administrator

28.08.2015

Kultura jest Na Widoku! WSZĘDZIE! Także w bibliotece PSM I stopnia w Szczecinie.

Plakat pojemny jak biblioteka!

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć i pobrać do 11 października w ramach projektu Kultura Na Widoku. Na specjalnie przygotowanych plakatach umieszczonych w bibliotekach, szkołach, domach i centrach kultury w całej Polsce czekają propozycje z legalnych źródeł dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 -lecie Samorządności”. Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014 r. W tym roku Kultura Na Widoku rozszerza swój zasięg dzięki plakatom. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafi 10 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisną w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł. Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Na plakatach umieszczone zostały okładki płyt, książek, filmów, gier i archiwaliów. Wybierając konkretną pozycję można ściągnąć ją na swój smartphone, tablet czy komputer za pomocą QR kodów (szereg znaków graficznych z zakodowaną informacją promocyjną) lub linków korzystając z prostej instrukcji umieszczonej na plakacie. Jeszcze więcej kulturalnych propozycji można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl

Organizatorem projektu jest Fundacja Legalna Kultura, która powstała, ponieważ Świat ma wiele twarzy. Żyjemy w cywilizacji różnorodności. Naszą intencją jest, by nie zatracić fundamentalnych dla kultury idei i wartości podstawowych, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania wszystkiego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój społeczeństwa i państwa.

początek strony...

Nowe instrumentarium Szkoły

opublikował: administrator

10.07.2015

Rewitalizacja budynku PSM I st. w Szczecinie dała nam możliwość ubiegania się o dofinansowanie zakupu nowych instrumentów do zmodernizowanej szkoły.

3 sierpnia 2015 roku z prawdziwą przyjemnością szkoła przyjęła pianina i fortepian, które zostały wybrane w salonie fabrycznym Yamaha w Hamburgu. Wniesienie instrumentów na teren odrestaurowanego budynku szkolnego przebiegały pod opieką pani dyrektor PSM I st. Anny Tarnowskiej oraz kierownika sekcji fortepianu i harfy pana Georgiya Polaka.

Nowy fortepian akustyczny (tzw. gabinetowy), 5 pianin klasycznych i 4 pianina elektryczne zaczną w pełni służyć uczniom, pedagogom i wszystkim, którzy będą mieli przyjemność uczestniczyć w ważnych wydarzeniach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie już od 1 września 2015 roku.

Zakup instrumentów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Rozwój infrastruktury – Infrastruktura szkolnictwa artystycznego.

:: zapraszamy do galerii...

początek strony...

Muzyczne Bajki Grajki dla 600. uczniów szczecińskich szkół

opublikował: administrator

10.07.2015

Z wielkim sukcesem zakończyliśmy wiosenny etap projektu Muzyczne Bajki Grajki, który jest rozszerzeniem oferty PSM I st w Szczecinie i pomyślany został jako cykl audycji muzycznych, z których każda ma swój temat przewodni. Audycje w IV edycji tego projektu skierowane są do starszych dzieci grup przedszkolnych oraz do dzieci klas I-IV szkół podstawowych. Naszym celem jest rozbudzanie dziecięcej wyobraźni, przekazywanie piękna muzyki i kształtowanie wartości estetycznych poprzez dźwięki bajkowych melodii. W zorganizowanych czterech koncertach-audycjach muzycznych udział wzięło siedem placówek przedszkolnych i szkolnych. Ogółem gościliśmy ponad 600 dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Poprosiliśmy o pomoc dziesięciu zawodowych wykonawców (muzyków i konferansjerów). Artyści opowiadali o swoich pasjach i próbowali zaszczepić w dzieciach przekonanie, że przyszłość każdego z nas zależy od nas samych, a ludzie z szerokimi horyzontami łatwiej osiągają sukces. Muzycy dzielili się radościami ze swoich osobistych sukcesów artystycznych, opowiadali młodym słuchaczom zabawne anegdoty. W prosty, przystępny i ciekawy sposób dzieci poznały różnorakie formy muzyczne, elementy dzieła muzycznego oraz instrumenty.

Zaproponowaliśmy zróżnicowane instrumentarium, począwszy od instrumentów dętych blaszanych (trąbki, puzon, waltornia, tuba), instrumenty dęte drewniane (flet), instrumenty smyczkowe i klawiszowe (fortepian, wiolonczela, altówka). Dobór repertuaru został szczególnie przemyślany, by poprzez melodyjną, bajkową muzykę najlepiej zilustrować wiedzę teoretyczną i zainteresować młodego słuchacza.

Chcąc włączyć dzieci do aktywnego uczestnictwa ruchowego w zajęciach, zaproponowaliśmy szereg zabaw kształtujących niezależność ruchową kończyn, wpływających na podzielność uwagi w wykonywaniu różnych zadań lub rozwijających zdolności manualne. Wszystko to przy „żywej” muzyce z wykorzystaniem bajkowych, pięknych melodii.

Wielu uczestników spotkań zainteresowanych było nauką na instrumencie, który najbardziej się podobał. Dzieci prezentowały także swoje umiejętności muzyczne poprzez aktywność ruchową podczas zajęć oraz śpiew. Przewidzieliśmy drobne upominki dla dzieci, by na długo w ich pamięci pozostały miłe wspomnienia. Stanowiły one nagrody za chęć uczestnictwa w konkursach muzycznych i zagadkach. Mamy nadzieję, że poprzez miłe skojarzenia dzieci zainteresują się muzyką na dłużej.

Nasze audycje muzyczne wzbogaciły ofertę edukacyjną placówek przedszkolnych i szkół ogólnokształcących w zakresie kulturowym, muzycznym. Poprzez uczestnictwo w nich dzieci mogły poznawać pasje zawodowe muzyków i ich sylwetki, rozszerzyć znajomość repertuaru od rozrywkowego do klasycznego, słuchać muzyki na żywo. W formach zabawowych poznawały tajniki muzycznej edukacji, przyswajały ważne wiadomości o instrumentach i formach muzycznych, rozróżniały barwy, nastrój linii melodycznej, uczyły się tworzenia akompaniamentu i wiodącej linii melodycznej z wykorzystaniem instrumentarium C. Orffa i dzwonków diatonicznych. Aktywnie uczestniczyły w konkursach i grach muzycznych, mających na celu ugruntowanie usłyszanych wcześniej informacji.

Dzieci biorące udział już w czwartej edycji naszego projektu same podkreślają większe zaangażowanie w artystycznych projektach, chętniej zgłaszają się na konkursy artystyczne w placówkach ogólnokształcących (recytacja , gra instrumentalna, taniec). Wykazują także większe zainteresowanie różnorodnością kompozycji, są aktywne podczas koncertów, zadają dużo właściwych pytań o szczegóły instrumentalne lub muzyczne.

Od października zapraszamy ponownie na spotkania z cyklu Muzyczne Bajki Grajki, tym razem u nas, w odrestaurowanym budynku na alei Wojska Polskiego 115.

Dziękujemy także Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Szczecin, bez którego wsparcia moglibyśmy zrobić o wiele, o wiele mniej.

:: zapraszamy do galerii...

początek strony...

Zestaw podręczników w roku szkolnym 2015/2016

opublikował: administrator

3.06.2015

:: zobacz listę podręczników...

początek strony...

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Szczecinie cop. 2012